A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress.

Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta se rreziku i zhvillimit të tumoreve dhe siguria për plakjen e parakohshme të lëkurës. Prandaj, e rëndësishme është të bëni banjo dielli me moderim, duke mbrojtur veten dhe duke shmangur orët më të nxehta.

Për shumë vite mendohej se ekspozimi ndaj dritës së diellit ishte shkaku kryesor i kancerit të lëkurës.

Sot pikëpamja e marrëdhënies midis rrezeve ultravjollcë dhe tumoreve është më komplekse: nga njëra anë, studimet e fundit kanë konfirmuar se ekspozimi rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës dhe theksojnë rëndësinë e marrjes gjithmonë të masave parandaluese, veçanërisht te fëmijët; nga ana tjetër, të dhënat e reja kanë treguar se rrezet e diellit, duke lejuar trupin të ketë nivele adekuate të vitaminës D, zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të tumoreve të organeve të tjera.

Megjithatë, ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve UV mbetet një nga faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e tumoreve më pak agresive, ato që e kanë origjinën nga shtresa e lëkurës.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

"Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

TË FUNDIT

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

"Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?