Miliarderët po kërkojnë thesarin e varrosur në Grenlandë pas shkrirjes së akullit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa nga njerëzit më të pasur në botë po financojnë një gjueti masive thesari, të kompletuar me helikopterë dhe transmetues, në bregun perëndimor të Grenlandës.

Kriza klimatike po shkrin akulli e Grenlandës me një ritëm të paprecedentë, i cili për ironi, po krijon një mundësi për investitorët dhe kompanitë e minierave që janë në kërkim të një grumbulli mineralesh të afta për të fuqizuar tranzicionin e energjisë së gjelbër, shkruan CNN.

Një grup miliarderësh, duke përfshirë Jeff Bezos, Michael Bloomberg dhe Bill Gates, ndër të tjera, po vënë bast se nën sipërfaqen e kodrave dhe luginave në ishullin Disko të Grenlandës dhe Gadishullin Nuussuaq ka mjaft minerale për të fuqizuar qindra miliona automjete elektrike.

“Ne po kërkojmë një depozitë që do të jetë depozitimi i parë ose i dytë më i madh i nikelit dhe kobaltit në botë”, i tha CNN Kurt House, CEO i Kobold Metals.

Akulli i zhdukur i Arktikut – në tokë dhe në oqean – nxjerr në pah një dikotomi unike: Grenlanda është terreni zero për ndikimet e ndryshimeve klimatike, por mund të bëhet gjithashtu terren zero për të gjetur metalet e nevojshme për zgjidhjen e krizës.

Klubi i miliarderëve po mbështet financiarisht Kobold Metals, një kompani e eksplorimit të mineraleve me bazë në Kaliforni, thanë përfaqësuesit e kompanisë. Kobold është në partneritet me Bluejay Mining për të gjetur metalet e rralla dhe të çmuara në Grenlandë që janë të nevojshme për të ndërtuar automjete elektrike dhe bateri masive për të ruajtur energjinë e rinovueshme.

Tridhjetë gjeologë, gjeofizikanë, kuzhinierë, pilotë dhe mekanikë janë vendosur në vendin ku Kobold dhe Blujay po kërkojnë për thesarin e varrosur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

10 teori konspirative që janë në fakt të vërteta

‘E vërteta’, ish-presidenti Trump krijon platformën e tij sociale

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?