Kamerat e sigurisë publike, Shqipëria shumë larg mbulimit dhe cilësisë së BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Shqipëri kamerat e sigurisë publike janë të një cilësie jo të mirë.

Ato kryesisht shërbejnë për menaxhimin e trafikut pasi kanë rezolucion të ulët.

Në kryeqytet, kamerat e sigurisë publike menaxhohen nga bashkia dhe një pjesë nga policia.

- Advertisement -

Në pamjet e këtyre kamerave në shumicën e rasteve, sidomos në errësirë, vështirë të dallohet targa e një automjeti të dyshuar apo fytyra e kalimtarëve.

Megjithatë në Tiranë ku zonat kryesore janë të mbuluara me kamera për sigurinë, pjesën më të madhe të krimeve i kanë zbardhur kamerat e bizneseve.

Në vitin 2016 qeveria miratoi ligjin për masat shtesë të sigurisë publike që detyrojë privatët të instalojnë kamerat e sigurisë.

Po në këtë vit u prezantuan edhe kamerat e trupit për punonjësit e policisë, por që sipas burimeve të Euronews Albania prej më shumë se 1 viti kanë dalë jashtë përdorimit për shkak të mos mirëmbajtjes dhe problemeve me serverin.

Burime bëjnë me dije se në disa akse të kryeqytetit kanë filluar të instalohen kamera të tjera, të sofistikuara dhe me algoritëm për të dalluar apo gjurmuar mjete e persona të dyshuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

TË FUNDIT

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×