Kampioni i lagjeve të varfra, historia e 24-vjeçarit që mposhti paragjykimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të lindësh në lagjet e varfra në Shqipëri, pa asnjë mbështetje dhe të bëhesh kampion është një mision thuajse i pamundur në ditët e sotme.

Por, vullneti është çelësi i suksesit.

Ky është Rifat Bajrami, djaloshi 24-vjeçar nga lagjja “Iliria” në Shkodër, kampion Shqipërie në boks për ekipin e Vllaznisë. Boksieri i peshave të lehta është pjesë e komunitetit egjiptian në Shkodër. Ai është shpallur kampion për herë të tretë në kampionatin kombëtar të boksit.

- Advertisement -

Karriera e tij nisi 5 vite më parë, me dëshirën e madhe që grushti do ta bënte një ditë të ndihej krenar. As vetë Rifati nuk mund ta imagjinonte që në një kohë kaq të shkurtër, sakrifica e tij do të kurorëzohej me një titull kampion.

“Ndeshjen e parë e humba me Klevis Çelën, sepse kisha 2 javë duke bërë stërvitje dhe nuk isha në mënyrën e duhur. Kur humba ndeshjen e parë e mora boksin më seriozisht dhe Zefi filloi duke më besuar më shumë”, tregon 24-vjeçari.

Ai që mbështeti dhe i dha kurajë në ditët më të vështira ishte trajneri Zef Gjoni, që shikonte brenda djaloshit talentin në sportin e boksit.

Të ardhurat ekonomike janë të pakta për dikë që kërkon të jetë një ditë kampion absolut.

Shpallja kampion i hapi rrugën që bashkia e qytetit t’i akordonte një shpërblim dhe t’i ofronte një punë Rifatit.

Dëshira për të boksuar dhe për të ngritur lart nderin e skuadrës së Vllaznisë në këtë sport e ka bërë Rifatin që këtë pasion ta kultivojë dhe në të ardhmen të sigurojë medalje të tjera e pse jo, të jetë i gatshëm për t’u ndeshur në rang ndërkombëtar.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×