Kandidon për PASOK, flet shqiptari: Emigrantët janë integruar, grekët e pritën mirë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë zgjedhjeve të përgithshme parlamentare që pritet të mbahen këtë të dielë në Greqi, janë në garë për një vend në parlament dhe 7 shqiptarë. Ndër më të spikaturit prej tyre është dhe Fatos Malaj, i cili kandidon nën siglën e Partisë Socialiste (PASOK). Në një intervistë për Euronews Albania, Malaj tha se kandidaimi i shqiptarëve është pritur mirë nga shumica e qytetarëve grekë.

Sakaq, ai shtoi se tashmë emigrantët shqiptarë janë integruar në shoqërinë greke dhe se ka ardhur koha që të vendosin si në fushën politike ashtu edhe në aspekte të tjera të vendimmarrjes.

“Numri më i madh i popullsisë po e shikon me një sy pozitiv kandidimin e shqiptarëve në zgjedhjet në Greqi. Në këtë moment emigrantët shqiptarë janë integruar në shoqërinë greke dhe nuk shihen më me atë syrin që shiheshin më përpara. Çdo fillim ka një vështirësi, dhe vetë qytetarët grekë kur kanë emigruar kanë patur problematikat e tyre dhe sot janë nga lobet më të fuqishme në Amerikë, Australi dhe vendet evropiane. Tani erdhi ora që dhe emigrantët shqiptarë pas kaq shumë vitesh në Greqi janë integruar në shoqëri, sidomos brezi i dytë i emigrantëve që kanë lindur këtu dhe kanë studiuar, do të jenë e ardhmja që do të vendosin si në fushën poolitike por dhe fushat e tjera që kanë të bëjnë me shoqërinë greke”, tha Malaj.

- Advertisement -

LEXO GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×