Kardinali mes 11 peshkopëve francezë të akuzuar për abuzim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kardinali francez Jean-Pierre Ricard është akuzuar nga Kisha si një nga 11 peshkopët në shërbim ose ish-peshkopët e akuzuar për dhunë seksuale.

Në një deklaratë, kardinali tha se ai kishte abuzuar me një vajzë 14-vjeçare kur ishte famullitar 35 vjet më parë dhe tani do të tërhiqej nga funksionet e tij, shkruan BBC.

Një vit më parë, një panel gjeti prova të mijëra pedofilëve që vepronin në Kishën Katolike Franceze për dekada.

- Advertisement -

Të 11 të akuzuarit përballen ose me ndjekje penale ose masa disiplinore në Kishë.

Zbulimet e fundit erdhën gjatë konferencës së peshkopëve francezë në Lourdes në Francën jugperëndimore.

Në raportin e tij në tetor 2021, një komision i pavarur i ngritur nga Kisha Katolike në Francë zbuloi se rreth 216.000 fëmijë ishin abuzuar që nga vitet 1950, kryesisht djem të moshës 10-13 vjeç.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

Konflikti në veri të Kosovës, Blinken bën thirrjen e fortë nga samiti i NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri...

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

TË FUNDIT

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

Konflikti në veri të Kosovës, Blinken bën thirrjen e fortë nga samiti i NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri...

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×