English

Kina heton produktet e derrit të BE, hakmerret për tarifat e automjeteve elektrike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria kineze ka nisur një hetim mbi importet e mishit të derrit nga Bashkimi Evropian, disa ditë pasi BE njoftoi se do të vendosë tarifa të përkohshme mbi makinat elektrike të prodhuara në Kinë. Ministria e Tregtisë nuk përmendi tarifat mbi makinat elektrike kur njoftoi të hënën hapjen e hetimit për mishin e derrit nga Europa, por ky hap shihet gjerësisht si një përgjigje ndaj veprimit të BE-së mbi makinat elektrike. Ky veprim i jep gjithashtu Kinës një kartë në çdo negociatë tregtare.

- Advertisement -

Kina mund të kishte vendosur një taksë prej 25% mbi importet e automjeteve me motorë të mëdhenj me benzinë në emër të luftës kundër ndryshimeve klimatike, një hap që do të godiste fort Mercedes dhe BMW. Duke zgjedhur të mos e bëjë këtë, të paktën për tani, qeveria mund të njohë kundërshtimin publik të industrisë gjermane të automobilave ndaj tarifave të BE-së, si dhe prodhimin e saj të madh në Kinë.

Hetimi mbi importet e mishit të derrit nga BE do të përfshijë produkte të ndryshme, përfshirë mishin e freskët dhe të ngrirë, zorrët dhe organe të tjera të brendshme. Njoftimi thotë se pritet të zgjasë një vit, me një mundësi shtyrje prej gjashtë muajsh.

Olof Gill, zëdhënës për tregtinë në Komisionin Evropian, tha se subvencionet bujqësore të BE-së janë në përputhje me detyrimet e OBT-së dhe se komisioni do ta ndjekë hetimin nga afër dhe do të ndërhyjë sipas nevojës për të siguruar që hetimi kinez të përputhet me rregullat e OBT-së.

Zyrtarët kinezë kanë thënë se hetimi i BE-së mbi subvencionet për prodhimin e makinave elektrike në Kinë është një sjellje tipike proteksioniste që nuk respekton rregullat e OBT-së.

BE planifikon të vendosë tarifa të përkohshme prej 17.4% deri 38.1% mbi makinat elektrike nga Kina për katër muaj duke filluar nga 4 korriku. Ato do të zbatohen për makinat e eksportuara në Europë nga markat kineze dhe të huaja, përfshirë Tesla.

LEXO GJITHASHTU:

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?