Konferenca e Paqes në Romë, Macron dhe Mattarella thirrje për uljen e armëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Paqja nuk mund të merret peng nga fuqia e Rusisë. Ka qenë ky mesazhi i presidentit italian dhe atij francez në fillim të samitit të paqes në Romë.

Emmanuel Macron u zotua t’i mbajë hapur kanalet e komunikimit me rusët, por tha se u takon ukrainasve të vendosin se kur është e mundur paqja.

“Ka perspektivë për paqen dhe në një moment ajo do të vijë. Por në të njëjtën kohë, në vartësi të mënyrës se si do të shkojnë gjërat dhe qasjes së liderërve ukrainas, paqja do të arrihet me armiqtë e sotëm të ulur në të njëjtën tryezë. Dhe komuniteti ndërkombëtar do të jetë atje”, tha Macron.

- Advertisement -

Në të njëjtën linjë u shpreh edhe Mattarella.

“Kërcënimi që po hasim e me të cilin duhet të përballemi po ngre spektrin e rikthimit tek armët bërthamore. Përballë këtyre skenarëve të tmerrshëm, ndërgjegjja jonë duhet të thërrasë mbrojtjen e paqes”, u shpreh Mattarella.

Papa Françesku pritet të mbyllë konferencën “Thirrja për Paqen” me një fjalim që do të mbahet të martën tek monumenti i Koloseut.

Me luftën në Ukrainë që nisi 8 muaj më parë, Papa paralajmëroi kundër një gare armatimesh, por tha se Ukraina ka të drejtë të mbrohet.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

TË FUNDIT

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×