English

Koret raciste ndaj futbollistit të Realit, dënohen me 8 muaj burg 3 tifozë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

3 tifozë u dënuan me nga 8 muaj burg për thirrjet raciste ndaj sulmuesit të Real Madridit, Vinicius Jr.

- Advertisement -

Thirrjet raciste u drejtuan ndaj Vinicius gjatë një ndeshjeje në La Liga në stadiumin Mestalla të Valencias më 21 maj 2023.

Tifozët u shpallën fajtorë për “krim kundër integritetit moral” me “rrethanë rënduese të diskriminimit për motive raciste”.

“Unë nuk jam viktimë e racizmit. Unë jam një torturues i racistëve. Ky dënim i parë penal në historinë e Spanjës nuk është për mua. Është për të gjithë zezakët”, postoi Vinicius në X.

“Racistët e tjerë le të kenë frikë, turp dhe të fshihen në hije. Përndryshe, unë do të jem këtu për të mbledhur. Faleminderit La Ligës dhe Real Madridit që ndihmuan me këtë bindje historike”.

Është hera e parë që jepet një dënim për racizëm në një ndeshje futbolli në Spanjë dhe ishte rezultat i drejtpërdrejtë i një ankese të paraqitur nga La Liga.

Një dënim fillestar prej 12 muajsh u reduktua me një të tretën pas një marrëveshjeje të arritur në fazën e hetimit paraprak.

Tifozëve iu ndalua gjithashtu hyrja në çdo stadium futbolli në të cilin luhen ndeshjet e La Ligës dhe/ose Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF) për një periudhë prej tre vjetësh, më vonë reduktuar në dy.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×