English

Kosova dhe kualifikimi historik, dardanët me një ecuri fantastike për vitin 2019

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kualifikueset e Euro 2020 nuk ishin shumë pozitive për Kombëtaren Shqiptare të Futbollit por ajo që mbajti lart flamurin ishte përfaqësuesja e Kosovës.

- Advertisement -

Dardanët zhvilluan një fushatë eliminatore fantastike dhe ishin shumë pranë kualifikimit historik në kampionatin evropian.

Ata e mbyllen në vendin e tretë në grupin A me 11 pikë, 4 më pak se Çekia.

Megjithatë asgjë nuk ka përfunduar pasi dardanët kanë një tjetër mundësi kualifikimi që është Liga e Kombeve. Përfaqësuesja e Kosovës do të përballet me Maqedoninë e Veriut në muajin mars.

Në rast kualifikimi me tej do të diskutojnë pjesëmarrjen në evropian me fituesin e çiftit Gjeorgji – Bjellorusi.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?