Kreu i NATO-s: Të tregojmë vendosmëri përballë Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në nisje të samitit të NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se vendet e aleancës duhet të tregojnë më shumë vendosmëri përballë agresionit rus.

“Presidenti Putin ka bërë një gabim të madh, kundër një kombi sovran të pavarur. Ai e ka nënvlerësuar forcën e popullit ukrainas, trimërinë e popullit ukrainas dhe forcave të tij të armatosura, dhe për këtë arsye ata po përballen me rezistencë shumë më të madhe nga sa prisnin”, u shpreh sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Ai theksoi se vendet e NATO-s duhet të invesojnë më shumë në mbrojtje.

- Advertisement -

“Ne duhet të bëjmë më shumë dhe për këtë arsye duhet të investojmë më shumë dhe pres që liderët të bien dakord të përshpejtojnë investimet në mbrojtje për të përmbushur zotimin që kemi bërë”, tha ai.

“Takimi i sotëm do të tregojë rëndësinë që Amerika e Veriut dhe Evropa të qëndrojnë së bashku për të përballuar këtë krizë. Ne jemi aleanca më e fortë në botë dhe për sa kohë që qëndrojmë së bashku, ne jemi gjithashtu të sigurt. Fakti është se ne përballemi me krizën më serioze të sigurisë në një dekadë dhe për këtë arsye NATO duhet të reagojë”, u shpreh ai më tej.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Vritet një polic i Kosovës në Veri, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...

TË FUNDIT

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Vritet një polic i Kosovës në Veri, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...

Zjarri në fabrikën e bojrave| Situatë kritike, evakuohen banorët, anulohet dasma

Që prej orës 10:30 të mbrëmjes së të shtunës zjarrfikësit vijojnë luftën me flakët që ka përfshirë një fabrikë bojërash në zonën e Maminasit...

Dyshimet mbi shkakun e zjarrit në fabrikën e bojrave, flakët rrezikojnë dy banesa

Një zjarr masiv ka përfshirë një fabrikë bojrash në Maminas, në autostradën Tiranë-Durrës. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se zjarri, ka nisur...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×