English

Kreu i partisë neo-Naziste ”Agimi i Artë” dënohet me 13 vjet burg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lideri i partisë ekstremiste të djathtë në Greqi, “Agimi i Artë” u dënua të mërkurën me 13 vite burg.

- Advertisement -

Nikolaos G. Michaloliakos dhe gjashtë ish-deputetë të tjerë të partisë, u shpallën fajtorë për “drejtim të një organizate kriminale”.

Gjykata gjithashtu i dha dënim të përjetshëm Giorgos Roupakias, një anëtari të Agimit të Artë që e kishte pranuar vetë fajin, për vrasjen në vitin 2013 të aktivistit anti-fashist dhe artistit të hip-hopit, Pavlos Fyssas.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?