English

Kroacia shpreh mbështetje ndaj anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kroacia ka shprehur mbështetjen e saj për të zhbllokuar bisedimet në union për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, proces i bllokuar në tetor të vitit 2019.

- Advertisement -

Këtë detyrë Zagrebi është shprehur se do ta kryejë gjatë kryesimit të presidencës së BE-së, detyrë të cilën e mori nga data 1 janar e këtij viti.

Për të shënuar simbolikisht nisjen e Presidencës, gjatë këtyre dy ditëve në Zagreb do të jetë e pranishme presidentja e Komisionit Europian Ursula Vond der Leyen dhe të tjerë komisionerë europianë

Në fund të takimit Von der Leyen do të zhvillojë një konferencë të përbashkët për mediat me kryeministrin Andrej Plenkovic

Kryeministri kroat ka premtuar se do të ndihmojë në procesin e zgjerimit të unionit dhe se në samitin e majit që zhvillohet në Zagreb do të paraqesë një rezolutë kushtuar hapjes se negociatave per anëtarësim të Tiranës dhe Shkupit në familjen europiane.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?