English

Kryeministri dha dorëheqjen, qeveria skoceze i mbijeton mocionit të mosbesimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria skoceze i ka mbijetuar një mocioni mosbesimi të paraqitur nga laburistët skocezë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Mocioni u rrëzua me 70 vota kundër, kundrejt 58 votave që ishin për rrëzimin e qeverisë.

Pavarësisht se kishte mbështetjen e Tories Skoceze dhe Liberal Demokratëve, mocioni nuk pati mbështetjen e të Gjelbërve skocezë.

Laburistët skocezë vazhduan me mocionin e tyre pavarësisht se Humza Yousaf njoftoi dorëheqjen e tij si kreu i SNP-së dhe kryeministër në fillim të kësaj jave.

Yousaf njoftoi dorëheqjen pikërisht sepse mendonte se qeveria e tij nuk do t’i mbijetonte mocionit të mosbesimit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?