English

Kryeministri irlandez: Jemi pranë njohjes formale të Palestinës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Irlanda është afër njohjes formale të një shteti palestinez dhe do të donte ta bënte këtë në marrëveshje me Spanjën dhe vendet e tjera me mendje të njëjtë, tha kryeministri i ri irlandez Simon Harris pas një takimi me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez.

- Advertisement -

Spanja dhe Irlanda, avokatë të gjatë të të drejtave palestineze, njoftuan muajin e kaluar, së bashku me Maltën dhe Slloveninë, se do të punojnë së bashku për të njohur një shtet palestinez, raportoi Reuters

“Më lejoni të them sonte se vlerësimi ynë është se ajo pikë po afrohet dhe ne do të dëshironim të punonim së bashku për ta bërë këtë”, tha Harris pas takimit me Sanchez, kryeministri i parë që vizitoi Dublinin që kur Harris u bë kryeministër këtë javë.

Ai theksoi se Irlanda dhe Spanja do të donin ta bënin këtë me sa më shumë vende të tjera për t’i dhënë peshë vendimit dhe për të dërguar mesazhin më të fortë.

“Populli i Izraelit meriton një të ardhme të sigurt dhe paqësore, ashtu si populli i Palestinës. Sovranitet të barabartë, respekt të barabartë”, tha ai.

Izraeli u ka thënë vendeve të BE-së që janë zotuar të lëvizin drejt njohjes së Palestinës se nisma e tyre do të përfaqësonte një “shpërblim për terrorizmin” që do të zvogëlonte shanset për një zgjidhje të negociuar të konfliktit të gjatë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?