English

Kryeministri Sunak: Të forcohet roli i Autoritetit Palestinez në Bregun Perëndimor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak diskutoi me mbretin e Jordanisë rëndësinë e “forcimit të rolit” të Autoritetit Palestinez në Bregun Perëndimor.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, duke u takuar me Mbretin Abdullah II në Doëning Street, kryeministri nënvizoi hapat që po ndërmerrte Mbretëria e Bashkuar për të mbështetur stabilitetin në Bregun Perëndimor, i cili kufizohet me Jordaninë, duke përfshirë sanksionimin e “kolonëve ekstremistë”.

Autoriteti Palestinez është organi zyrtar qeverisës i territorit, i udhëhequr nga Organizata për Çlirimin e Palestinës.

“Udhëheqësit diskutuan krizën në Gaza dhe ranë dakord se ishte kritike si hapi i parë për të siguruar një pauzë të menjëhershme humanitare, për të liruar pengjet dhe për shumë më shumë ndihmë,” tha një zëdhënës i Downing Street.

Kryeministri përshëndeti “përpjekjet inovative” të Jordanisë për të ofruar ndihmë në Gaza nga toka dhe ajri.

Të dielën, pamjet treguan Mbretin Abdullah duke marrë pjesë në një shpërndarje ndihme humanitare në Gaza. Jordania është i vetmi vend që e bën këtë shpesh.

Ndërsa ishte në Uashington në fillim të kësaj jave, mbreti bëri thirrje për një armëpushim të qëndrueshëm.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, ai tha: “Ne nuk mund të përballojmë një sulm izraelit në Rafah. Është e sigurt që do të prodhojë një tjetër katastrofë humanitare.

“Ne nuk mund të qëndrojmë pranë dhe ta lëmë këtë të vazhdojë. Ne kemi nevojë për një armëpushim të qëndrueshëm tani, kjo luftë duhet të përfundojë.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?