Kryeministri ukrainas kërkon ‘armë’ në Berlin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal, ka mbërritur në Berlin më 3 shtator, për bisedime me kancelarin gjerman Olaf Scholz, duke u bërë zyrtari i parë ukrainas i rangut më të lartë që viziton Gjermaninë në disa muaj.

Vizita sinjalizon fundin e tensioneve midis dy vendeve, pasi Kievi ka kritikuar Berlinin në të kaluarën për dhënien e pakët të ndihmës në luftën e Ukrainës kundër pushtimit rus.

Scholz vizitoi Kievin në qershor dhe dërgesat e armëve për vendin janë rritur që atëherë.

- Advertisement -

“Gjermania ka bërë përparim të madh në mbështetjen e saj të Ukrainës me armë”, tha Shmyhal për mediat gjermane para udhëtimit.

Ai shtoi se Kievi ka nevojë për më shumë armë, veçanërisht për “tanke luftarake moderne” si Leopard 2 i Gjermanisë. Shymhal tha gjithashtu se vendi i tij ishte i përgatitur të furnizonte Gjermaninë me energji elektrike për të ndihmuar ekonominë më të madhe të Evropës të reduktojë varësinë e saj nga importet ruse të energjisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

TË FUNDIT

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×