Cirku i ri Kombëtar do vendoset në një prej lagjeve të reja të rindërtimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti thotë se Cirku i ri Kombëtar mund të vendoset në një prej lagjeve të reja të Tiranës që po ndërtohen për të strehuar banorët që humbën banesat nga tërmeti.

Margariti theksoi se ende nuk ka një projekt specifik dhe ende nuk mund të flitet për kohën e ndërtimit të cirkut apo edhe koston.

“Ne jemi në bisedime me Bashkinë e Tiranës për lagje të reja të cilat po rindërtohen post tërmetit, për të alokuar në një prej këtyre dhe këtë hapësirë (cirkun) të munguar”, tha ministrja.

Margariti foli për krijimin e një ‘polit të ri kulturor’ që përfshin dhe ndërtimin e Bibliotekës së re Kombëtare dhe Qendrën Kulturore Kombëtare për Fëmijë.

Ministrja tha gjatë intervistës në emisionin “Sot” në Euronews Albania se ka në një mungesë të theksuar hapësirash për kulturën.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Besart Xhaferri zgjidhet kreu i ri i FRPD-së

Kreu i ri i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, është zgjedhur Besart Xhaferri. Pas Xhaferrit numrin më të lartë të votave e ka marrë Mariglend...

E mban 5 ditë të lidhur me zinxhirë, 38-vjeçarja përdhunohet nga partneri

Një 38-vjeçare në Greqi ka përjetuar tmerr për për pesë ditë të tëra në Nea Joni. Sipas mediave greke, partneri i saj 58-vjeçar e mbajti të...

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

TË FUNDIT

Besart Xhaferri zgjidhet kreu i ri i FRPD-së

Kreu i ri i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, është zgjedhur Besart Xhaferri. Pas Xhaferrit numrin më të lartë të votave e ka marrë Mariglend...

E mban 5 ditë të lidhur me zinxhirë, 38-vjeçarja përdhunohet nga partneri

Një 38-vjeçare në Greqi ka përjetuar tmerr për për pesë ditë të tëra në Nea Joni. Sipas mediave greke, partneri i saj 58-vjeçar e mbajti të...

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

Yjet e rokut shesin repertorin/ Collins e grupi Genesis firmosin akordin 300 mln $

Këngëtari i njohur Phil Collins dhe shokët e grupit të tij Genesis shitën të drejtat e muzikës së tyre në kuadër të një marrëveshjeje...

Skandali në botën e shahut, Carlsen mposhtet nga një 19-vjeçar dhe e akuzon për hile

E kishte cilësuar si një përballje sa për statistikë, por Magnus Carlsen kampioni i botës në shah mbeti i shtangur nga një adoleshent 19-vjeçar. Hans...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?