Varhelyi: Kërkoj edhe pak durim, integrimi ka të bëjë me sigurinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi kërkoi edhe pak durim nga Shqipëria për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, teksa shprehu besimin se procesi do të mbyllet brenda presidencës franceze.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama në Tiranë, komisioneri i BE Varhelyi vlerësoi durimin e Shqipërisë në këtë proces ndërsa theksoi se integrimit ka të bëjë me sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

“Duhet që të përdorim gjithçka kemi në dorë, të stabilizojmë Ballkanin Perëndimor. I gjithë procesi i integrimit ka të bëjë me sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. Prandaj nuk mund t’i jap aspak kohë atyre që janë të përfshirë që të mos bëjnë atë që duhet bërë. Këtë vendim duhet ta marrim në tryezë. E vlerësojmë shumë durimin e Shqipërisë. Kërkoj pak më shumë durim nga ana juaj. Synimi është që kjo të arrihet gjatë presidencës franceze”, tha Varhely.

Fakti që ende nuk ka një vendim për Shqipërinë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, nuk do të thotë që është një tallje me Shqipërinë, tha Varhelyi.

Oliver Varhelyi mbërriti paraditen e së enjtes për një vizitë zyrtare në Tiranë.

Varhelyi e nisi vizitën e tij në institucionet e vetingut ku rifkonfirmoi mbështetjen e plotë të Bashkimit Europian për reformën në drejtësi.

Gjatë pasdites ai pritet të takohet edhe me kryetaren e Komisionit të Integrimit, Jorida Tabaku.

Vizita e Varhelyi në Shqipëri është në vijim të turit që komisioneri po zhvillon në Ballkanin Perëndimor.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?