GJKKO merr të pandehur ish-kreun e Kushtetueses Bashkim Dedja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Posaçme ka kaluar për gjykim çështjen ndaj ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja.

Ai akuzohet për mosdeklarim dhe fshehje pasurie. Ish-kreut të Kushtetueses i është sekuestruar edhe një apartament me urdhër të SPAK.

“Sekuestrimin e pasurisë në zotërim të shtetasit Bashkim Dedja, pasuri me nr.105/18+1-13, apartament me sipërfaqe 60 m2, vol.13, fq.200 e ndodhur në zonën kadastrale 2291 Kryemëdhenj, Golem, Kavajë, regjistruar në emër të shtetasit Latif Dedja”, thuhet në kërkesën e SPAK.

Hetimi për gjyqtarin e larguar nga sistemi i drejtësisë kishte nisur që në maj të 2020-s për akuzën e refuzimit dhe fshehje së pasurisë. Nga hetimi ka rezultuar se Dedja kishte në pronësi pasuri të paluajtshme, të cilat nuk i justifikonin me burime të ligjshme, apo pasuri që i kanë fshehur.

Bashkim Dedja u emërua anëtar i Gjykatës Kushtetuese në vitin 2010, ndërsa në 2013 u emërua kryetar i kësaj gjykate, detyrë të cilën e ka mbajtur deri në 2018, kur u shkarkua me vendimin të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit (KPA).

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

TË FUNDIT

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?