Inceneratorit të Fierit i duhen dhe 3 milionë € të tjera që të mbarojë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Inceneratorit të Fierit i duhen edhe 3 milionë euro të tjera nga buxheti i shtetit që të bëhet i operueshëm.

Burime zyrtare për Euronews Albania nga Drejtoria e Administrimit të Pronave të Sekuestruara dhe Konfiskuara, konfirmuan se investimi në këtë vepër nuk ka përfunduar dhe asnjë nga impiantet e djegies nuk punon.

Dy administratorët e caktuar nga shteti janë përballur me fatura të palshlyera të koncesionarit për pjesë që ka porositur por që nuk i ka paguar.

Sipas informacioneve zyrtare, duhet që fillimisht të bëhet shlyerja e faturave dhe më pas kompania që ka shitur teknologjinë e djegësve të rinisë furnizimin.

Mungesa e fondeve dhe lënia në mes e investimit rrezikon të degradojë objektin, çka do të çonte dëm 28.5 milionë eurot e dhëna deri tani për këtë vepër nga buxheti.

Sipas kontratës së ndryshuar në shtatorin e vitit 2020, kompania Integrated Technolog Waste Treatment duhet të kishte përfunduar të gjithë investimin në mars të vitit të shkuar, por pavarësisht mosrespektimit të saj, qeveria ka vijuar me pagesat e koncesionarit.

Kontrata përcakton se shteti duhet të paguajë 33 milionë euro në total, ku 28 milionë është vlera e investimit dhe 5 milionë euro janë tvsh e projektit.

Aktualisht objekti ndodhet nën sekuestro, ndërsa pronari i kompanisë koncesionare, Klodian Zoto ndodhet në kërkim, për shkak të aferës abuzive që zbuloi Prokuroria e Posaçme e Krimeve të Rënda me  fondet e kësaj vepre.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

TË FUNDIT

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...