Zelenski i gatshëm për bisedime me Putin, por pa ultimatum

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka deklaruar se është i gatshëm që të zhvillojë bisedime me homolohun rus, Vladimir Putin.

Gjatë një interviste për televizion shtetëror italian RAI, Zelenski u shpreh se me Putin duhet gjetur një marrëveshje, por pa vendosur ultimatum.

Ai shtoi se Ukraina nuk do ta njohë kurrë Krimenë si pjesë të Rusisë, e cila u aneksua në vitin 2014.

“Krimea ka pasur gjithmonë autonominë e saj, ka parlamentin e saj, por në brendësi të Ukrainës,” tha Zelenski.

I pyetur për një koment të presidentit francez Emanuel Makron që paralajmëronte kundër çdo poshtërimi të Putin, Zelenski se Ukraina dëshiron që ushtria ruse të largohet nga toka e tyre.

“Ne nuk do ta shpëtojmë fytyrën e Putin duke paguar me territorin tonë. Kjo do të ishte e padrejtë. Ne duhet të mendojmë për të ardhmen e Rusisë. Unë, si president i Ukrainës, them se këta janë fqinjët tanë. Do të ketë presidentë të tjerë, presidentë të tjerë dhe gjenerata të tjera të Rusisë”, deklaroi Zelenski.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

TË FUNDIT

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...