Mali i Zi në ‘Open Balkan’, Abazoviç: Përshpejton integrimin në BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç mbështet nismën rajonale ‘Open Balkan’.

Në një intervistë për Dojçe Vele, ai ka deklaruar se ky projekt nuk duhet të dramatizohet.

Sipas tij, kjo nismë mund të shihet si mjet për integrimin e rajonit më shpejtë në Bashkimin Europian.

Ai thotë se për qeverinë e tij, çdo projekt që është në funksion të integrimit duhet parë si mundësi dhe jo si diçka armiqësore.

Kryeministri i malit të zi shtoi se ‘Open Balkan’ përputhet me Procesin e Berlinit.

Deri tani kësaj nisme i janë bashkuar Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut. Kosova dhe Bosnje Hercegovina e kanë kundërshtuar.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...


TË FUNDIT

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER