Presidentja e parë grua në Hungari, merr zyrtarisht detyrën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, e cila sapo ka marrë detyrën, ka dënuar pushtimin e Rusisë.

Ajo ka bërë me dije se vizitën e parë do ta zhvillojë në Poloni gjatë të shtunës kur mori zyrtarisht detyrën.

‘Reuters’ raporton se Hungaria ka refuzuar të dërgojë armë në fqinjin e saj, Ukrainë dhe ka kundërshtuar vendosjen e embargos për naftën ruse.

Këto qëndrime kanë forcuar lidhjet mes Budapestit dhe Varshavës, qeveritë nacionaliste të të cilave kanë aleancë të gjatë brenda BE-së.

Novak, ish-deputete e Fidesz dhe aleate e kryeministrit, Viktor Orban u zgjodh presidente në mars. Ajo është presidentja e parë grua në Hungari.

“Ne e dënojnë agresionin e Putinit dhe pushtimin e armatosur të një shtetit sovran. I themi jo çdo përpjekje për rikthimin e Bashkimit Sovjetik”, tha Novak.

Presidentja ka nënvizuar se Hungaria plotëson detyrimet si anëtare e BE dhe NATO-s.

“Hungaria nuk është një vend neutral”, tha Novak duke shtuar “ne qëndrojnë në krahun e viktimave të pafajshme dhe drejtësisë”.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER