Anëtarësimi i Finlandës e Suedisë në NATO jo në dorë të Rusisë, thotë Pentagoni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një zëdhënës i Pentagonit thotë se Rusia nuk mund të vendosë nëse Suedia dhe Finlanda mund të anëtarësohen në NATO.

John Kirby bëri këtë koment pasi lideri rus, Vladimir Putin ka paralajmëruar Finlandën se bashkimi me aleancën ushtarake perëndimore do të ishte “një gabim”.

“Asnjë vend nuk mund të vendosë veton mbi vullnetin e një vendi tjetër sovran sa i takon aleancave”, tha Kirby për BBC.

Suedia dhe Finlanda bëjnë pjesë tek vendet ‘neutrale’ ku sipas ligjit ndërkombëtar nga ky status detyrohet të mos ndërhyjnë në konfliktet ushtarake të vendeve të tjera apo të bëhet pjesë e aleancave ushtarake.

Suedia mban statusin e vendit neutral që prej 1855. Shkak u bë eksperienca negative në politikat e ndjekura prej saj. Finlanda gëzon statusin neutral që prej 1955 dhe shkaku është situata gjeopolitike.

Suedia dhe Finlanda kanë konfirmuar se do të aplikojnë për t’u bërë pjesë e NATO-s duke shënuar kështu një ndryshim historik në politikat e tyre pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Qeveria socialdemokrate në Suedi tha se do të mbështesë aplikimin për t’u bërë pjesë e aleancës ushtarake pak pasi Finlanda formalisht bëri të ditur se do të aplikojë për t’u anëtarësuar në bllok.

Suedia qëndroi neutrale gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe prej dy dekadash ka shmangur aleancat ushtarake.

Finlanda, e cila ndan 1,300 km kufi me Rusinë, deri tani ka qëndruar jashtë NATO-s për të shmangur antagonizmin e fqinjit në lindje.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

TË FUNDIT

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

‘Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim’, Shemi: Nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...


Sondazh