Haxhiu: Hetuesit e gjykatësit e Speciales me prejardhje kroate ose serbe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Dënimi i Drejtuesve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj nga Gjykata Speciale me 4 vjet e gjysmë burg, konsiderohet dënim i padrejtë nga Baton Haxhiu.

Analisti thotë se e priste këtë nisur nga fakti se i pranishëm në trupin gjykues ishte Çarls Smith.

“Hetuesit janë familje me prejardhje kroate ose serbe. Charls Smith ka qenë një prej gjyqtarëve që ka kërkuar dënimin e Fatmir Limajt. Kam pas bindjen se nuk do të shpëtojnë pa u dënuar”, tha Haxhiu.

Nga ana tjetër, Baton Haxhiu shtoi se “Gjykata e Apelit do të bëjë ndryshim, nuk do ta lejë me 4 vjet e 6 muaj burg”.

Gucati dhe Haradinaj, të dënuar për publikimin e dokumenteve sekrete të Gjykatës Special, së pari sipas Haxhiut duhet hetuar brenda vetë gjykatës.

“Dokumentet i kanë lëshuar vetë Gjykata Speciale. Së pari duhet të dënojnë personat brenda tyre ose i kanë nxjerr me qëllim”, tha ai.

Sipas Haxhiut, publikimi i dokumenteve sekrete mund të ketë qenë dhe një manovër për të aktivizuar gjykatën pasi procesi ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së kishte ngecur.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

TË FUNDIT

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...