Thirrjet e Ballës për hetimet ndaj Berishës, kreu i SPAK refuzon të përgjigjet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar për Integrimin Europian, kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla kërkoi informacion nga SPAK nëse po heton ish-kryeministrin Berisha, të shpallur non grata nga SHBA.

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme Arben Kraja, refuzoi të përgjigjej, duke i kujtuar Ballës ligjin që vetë kanë miratuar.

“Pse Prokuroria e Posaçme nuk heton 21 janarin, përse prokuroria e posacme nuk po bën transparente cfarë po ndodh me korrupsionin në Gërdec? Çfarë opinioni ka prokuroria shqiptare për ‘non gratën’. Prokuroria shqiptare ka regjistruar ndonjë procedim penal kryesisht për këtë”, tha Balla.

“Unë shpresoj shumë që ju të njejtat mendime që ndatë për një deputet të parlamentit të shqipërisë ti ndani per personat non grata nga ana e partisë socialiste dhe njëkohësisht të merrni masat përkatëse duke qenë se shpallja lidhet për krime zgjedhore”, tha deputetja demorkate Jorida Tabaku, kryetare e Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian.

“Do të kërkoja mirëkuptimin tuaj që për arsye të kufizimeve ligjore unë nuk do të japë asnjë përgjigje për cështje konkrete dhe gjithashtu nuk do të japë asnjë opinion për institucionet e tjera kushdo qofshin ato. Kjo është e shkuar në ligj, e keni miratuar ju, kështu që unë thjesht do respektojë ligjin që keni miratuar”, tha Arben Kraja, Drejtues i SPAK.

LEXONI GJITHASHTU

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?