Sa të hapur janë shqiptarët ndaj komunitetit LGBT+

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më pak se një në pesë shqiptarë (16.4%) ka pasur marrëdhënie shoqërore apo profesionale me një person të komunitetit LGBT+.

Akoma më pak janë shqiptarët që do e pranonin një pjesëtar të këtij komuniteti pranë familjes apo punës së tyre. Nëse do e sillnin rrethanat, thuajse vetëm një në dhjetë shqiptarë do e pranonte si mik (12.5%), fqinj (14.3%), koleg (14.7%), shef (12.9%) apo mjek (9.3%) të familjes së tyre.

Nëse shqiptarët i ndajmë sipas moshës, rezulton se të rinjtë dhe të moshuarit janë thuajse njëlloj refuzues ndaj këtij komuniteti.

I njëjti rezultat del edhe nëse qytetarët i grupojmë sipas vendit ku jetojnë. Diferenca në pranimin e personave të komunitetit LGBT+ mes shqiptarëve që jetojnë në zona urbane apo rurale, është thuajse e papërfillshme.

Niveli i arsimit bën një diferencim të ndjeshëm mes shqiptarëve sa i takon pranimit të personave LGBT+ në rrethine tyre miqësor apo profesional.

Shqiptarët me arsim bazë (9-vjeccare) janë 20 pikë përqindje më refuzues se shqiptarët që kanë kryer universitetin, sa i përket pranimit të një personi LGBT+ në shoqëri apo punë.

Plotësisht refuzues janë shqiptarët e çdo moshe apo niveli arsimor kur vjen puna tek martesa me një person të këtij komuniteti.

Gjetjet janë të anketës së Barometrit në Euronews Albania, kryer nga MRB dhe DataCentrum në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë në familje mes datave 25 prill – 7 maj.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...