Sa i njohin shqiptarët minoritetet?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mes minoriteteve kombëtare, shqiptarët kanë pasur më shumë të bëjnë me romët (73%) dhe egjiptianët (65%).

Thuajse gjysma e shqiptarëve (46%) kanë pasur marrëdhënie me një person të minoritetit grek dhe shumë pak (16.4%) qytetarë kanë pasur marrëdhënie me një person të komunitetit LGBT+.

Barometri në Euronews Albania i pyeti shqiptarët lidhur me minoritetet me bazë kombëtare, etnike apo komuniteteve me bazë sociale.

Rezultatet tregojnë se shumica e shqiptarëve janë të hapur ndaj personave që vijnë nga minoritetet me bazë etnike në Shqipëri.

Një pjesëtar i minoritetit grek pranohet nga më shumë se 90% e shqiptarëve, si pjesë e rrethit të tyre shoqëror apo profesional.

Më pak janë ata (78.6%) që do të pranonin të martoheshin me një pjesëtar të këtij minoriteti.

Shqiptarët shprehen përgjithësisht të hapur edhe ndaj komuniteteve arumune, rome dhe egjiptiane.

Përkatësisht thuajse katër në pesë shqiptarë (78%) e pranon një arumun si pjesë të shoqërisë apo punës së tyre.

Komuniteti rom pranohet nga të paktën tre në pesë (62%) shqiptarë, si në shoqëri edhe profesion.

Të paktën tre në pesë shqiptarë (60%) i pranojnë pjesëtarët e komunitetit egjiptian si miq, fqinj, kolegë apo mësues e mjek të familjes së tyre.

Gjetjet janë të anketës së Barometrit, kryer nga MRB dhe DataCentrum në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë në familje mes datave 25 prill – 7 maj.

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...