Turistët e huaj ‘pushtojnë’ Tiranën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shqipëria kryeson listën e vendeve që duhen vizituar, për turistët e huaj. Ata befasohen me lirinë që kanë njerëzit, pas 2 viteve pandemi.

“Këtu jemi të lirë, në Itali nuk është kështu. Ushqimi është shumë i mirë, njerëzit janë fantastikë, ndihemi shumë mirë këtu. E dua çdo gjë të këtij vendi. Natyra është fantastike. E vetmja gjë e keqe janë qentë e rrugës”, shprehet një turiste italiane.

“Jemi nga Mbretëria e Bashkuar. Më pëlqen moti, krahasuar me ne. Është një qytet shumë i bukur dhe ushqimi është jashtëzakonisht shumë i mirë. Njerëzit janë shumë miqësor dhe të duruar”, tregon turistja.

Disa befasohen nga ushqimet, durimi dhe qetësia e qytetarëve vendas me të huajt e të tjerë për ndërtesat e larta.

“Nuk kisha dëgjuar për Shqipërinë, shumë njerëz nuk e njohin Shqipërinë dhe doja të shikoja çfarë keni këtu. Është dita e parë, do qëndrojmë 10 ditë. Këtu çdo gjë është e re, interesante, ndërtesa të larta. Vetëm disa gjëra janë të vjetra”, thotë një turist nga Gjermania.

“Jemi nga Shtetet e Bashkuara, është hera jonë e parë këtu dhe po e shijojmë. Është një vend shumë I bukur, do ja rekomandojmë miqve…njerëzit janë të mrekullueshëm, nuk bëhen me nerva… kishim zëmë korsinë e biçikletave duke bërë foto, një grua që po kalonte nuk u mërzit. Në Amerikë do fillonin të të mallkonin se u ke zënë rrugën”, u shpreh një turiste.

Numri i të huajve që vijnë në vendin tonë, ka ardhur në rritje pas dy viteve pandemi. Në tre muajt e parë të 2022, kanë hyrë 671 210  shtetas të huaj. nëse e krahasojmë me një vit më parë ka një rritje të hyrjes së shtetasve të huaj me rreth 157 mijë persona ose 30% më shumë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...