Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit.

Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se ligji do të votohet pavarësisht përpjekjeve të saj për ta marrë peng këtë çështje siç ka bërë me stadiumin apo teatrin.

“Ne do të votojmë dhe do i bëjmë gjërat siç i bëjmë dhe ju nuk mund të merrni peng asgjë, koha e pengmarrjes ka marrë fund dhe jeni aty ku e keni merituar, jeni peng i vetvetes, këtë keni dashur e keni arritur dhe të rroni vetë të gjithë bashkë”, tha Rama.

Kryeministri solli në kujtesë se Butrinti është shpallur Park Kombëtar dhe zonë e mbrojtur në kohën kur ai ishtë ministër kulture, ndërsa theksoi se rishikimi i kufijve të Butrintit është bërë me kërkesë të UNESCO-s.

“Rishikimi i kufijve të Parkut të Butrintit është bërë me kërkesë të UNESCO-s, në mënyrë që të hiqeshin nga zona e Parkut të gjitha ato pjesë të kalbëzuar për shkak të ndërtimeve masive pa leje, arkitektët e së cilave dihet kush janë në Shqipëri. Ne kemi akoma në parlament një personazh që e quante Bathoren mrekullinë e tetë të botës”, tha Rama në Kuvend.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...