Kisha ruse tradhtoi baballarët e Kishës Ortodokse, thotë Patriarku Bartolomeu

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kisha Ortodokse Ruse tradhtoi baballarët e Kishës Ortodokse pasi mbështeti sulmin rus ndaj Ukrainës.

Kështu u shpreh në një intervistë për televizionin grek ERT Patriarku Ekumenik i Kostandinopojës, Bartolomeu.

Patriarku rus Kirill e ka mbështetur sulmin rus ndaj Ukrainës, pozicion i mbajtur nga një pjesë e mirë e Kishës Ortodokse në Rusi.

Por, ndërsa ai e ka justifikuar luftën në Ukrainë, sulmi është dënuar nga kishat ortodokse të Ukrainës, të botës, si dhe nga disa priftërinj në Rusi.

Këshilli Botëror i Kishave i kërkoi Patriarkut Kirilli të “ndërhyjë dhe të ndërmjetësojë” për ndalimin e luftës.

Në një intervistë për televizionin shtetëror grek ERT të martën, Bartolomeu tha se edhe ai pret që Kirilli të kundërshtojë vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për të vijuar sulmet në Ukrainë dhe nëse është e vevojshme, të japë dorëheqjen.

“Nuk është e pamundur që të gjitha kishat të mos e dënojnë dhunën, luftën. Kisha ruse na ka zhgënjyer. Nuk doja që Kisha Ruse dhe Vëllai Patriarku Kirill të përbënin këtë përjashtim tragjik. Nuk e di se si mund të justifikohet para ndërgjegjes së tij”, tha Bartolomeu.

Bartolomeu tha se priste që Kirilli të bënte një akt vendimtar, e në këtë rast, historik, – duke sakrifikuar pozicionin e tij nëse do të ishte e nevojshme -, për t’i thënë Putinit “Zoti President, nuk jam dakord me ju, po jap dorëheqjen”.

Të dyja palët në konflikt, Rusia dhe Ukraina, janë anëtare të së njëjtës kishë dhe ndajnë një histori mijëvjeçare të përbashkët fetare.

Moska e quan luftën në Ukrainë një “operacion ushtarak” që synon çlirimin e Ukrainës nga “nazistët”. Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë këtë pretendim të Rusisë e quajnë justifikim për një luftë të paprovokuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

TË FUNDIT

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...

Nis regjistrimi në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Basha thirrje qytetarëve

Ish-kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bëri thirrje qytetarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc që të regjistrojnë veten dhe familjarët. Sipas tij, finalizimi me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?