Lleshaj: Nuk kemi arritur të presim burimin që na lind kriminelë të rinj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj tha në emisionin ‘Sot’, në Euronews Albania se grupet kriminale janë luftuar dhe shkatërruar në mënyrë të vazhdueshme prej vitesh në Shqipëri.

Problemi për Lleshajn, është se grupe kriminale lindin sërish pasi rrënjët e krimit nuk adresohen.

“Prej vitesh kemi goditje të herëpashershme të grupeve kriminale në Shqipëri. Grupe që rriten, dikur goditen përmes një të penduari, një operacioni policor apo kombinim i të dyjave. Problemi është se këtu lindin të rinj. Nuk kemi arritur të presim burimin që na lind kriminelë të rinj. Ky fenomen ndodh edhe gjetiu; lufta me krimin është e përjetshme. Por ne nuk adresojnë asnjëherë rrënjët e krimit. Pse u bë kriminel një njëri”, tha ish-ministri.

Sipas Lleshajt, shqiptarët e kanë humbur nocionin e moralit, që rregullon ekuilibrat e gjithë shoqërisë.

“Kemi naivitet të madh si shoqëri që pretendojmë se këto punët e krimit do na i zgjidhi policia  e prokuroria me kod penal. Në thelb gjithë këto instrumente ndërtohet mbi kodin moral që rregullon gjithë shoqërinë. Ne si shoqëri e kemi humbur nocionin e morales”, u shpreh Lleshaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...