5 paradat e krenarisë të komunitetit LGBTI+ në Europë gjatë qershorit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Paradat e krenarisë së komunitetit LGBTI+ do të zhvillohen në 5 vende të Europës si Lituani, Itali, Gjermani, Poloni dhe Finlandë në muajin qershor deri në fillim të korrikut.

Festa po rikthehet pas dy vitesh, e cila nuk është zhvilluar për shkak të pandemisë së Covid-19. Kjo është një ndër festat më të mëdha të të drejtave të njeriut LGBTI+.

Parada në Vilnius, Lituani: 31 maj – 5 qershor

Parada nis në fillim të muajit qershor në kryeqytetin e Lituanisë. Përfaqësuesit e komunitetit do transportohen nga një autobus shumëngjyrësh me muzikë në sfond rreth rajonit Vilnius për të inkurajuar pjesëmarrjen e banorëve dhe vizitorëve në ngjarjet e javës.

Parada në Romë, Itali: 6-12 qershor

Pas një pauze dy vjeçare, parada rikthehet këtë qershor në kryeqytetin italian. Ngjarja u mbajt për herë të parë në vitin 1994 dhe tani tërheq mijëra admirues. Festimet kulmojnë me “Paradën e Krenarisë Romake” më 11 qershor.

Gjatë rrugës, grupimet do të kalojë disa nga monumentet më të famshme të qytetit të përjetshëm, duke përfshirë Koloseun.

Parada në Romë

Këln Gjermani: 18 qershor-3 korrik

Një nga ngjarjet më të mëdha LGBTI+ në Evropë zhvillohet çdo vit në këtë qytet historik gjerman. Parada e homoseksualëve në Këln është festa më e madhe e këtij komuniteti në Gjermani dhe do të fillojë në mesin e qershorit të këtij viti. Ngjarjet do të zgjasin pak më shumë se dy javë dhe do të përfshijnë turne sportive, konferenca, lexime.

Parada, Varshavë, Poloni: 25 qershor

Qyteti polak do të shohë një paradë veçanërisht të veçantë këtë vit, pasi ai pret jo vetëm Paradën e Varshavës, por edhe atë të Kievit. Një gjest solidariteti me Ukrainën, pjesëmarrësit e të dy ngjarjeve do të marshojnë së bashku në Varshavë.

Parada në Kiev

Parada e Helsinkit, Finlandë: 27 qershor – 3 korrik

Finlanda është e njohur për politikat e saj që mbështesin përfshirjen LGBTI+, kështu që është e përshtatshme që Helsinki të presë festën më të madhe të të drejtave të njeriut LGBTI+ në vend në qershor.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

TË FUNDIT

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...