Albpetrol shet 73 mln € naftë, çmimet e larta zbusin humbjet e kompanisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Çmimet e larta të naftës në tregjet ndërkombëtare kanë shpëtuar nga gropa financiare kompaninë Albpetrol.

Shoqëria shtetërore e prodhimit të naftës ka finalizuar një kontratë ankandi për shitjen 120 mijë tonë naftë bruto me vlerën 73 milionë euro.

Në ankand ka marrë pjesë vetëm bashkimi i operatorëve Europetrol Durrës dhe R.B.H Belinë, oferta e të cilëve ka rezultuar e suksesshme.

Albpetrol do të furnizojë për 1 vit me naftë këto kompani.

Operacioni pritet të ulë humbjet që Albpetrol ka akumuluar vitet e fundit.

Foto: Euronews Albania

Në dhjetor 2021 humbjet e mbartura kapën shifrën 56.6 milionë euro.

Pavarësisht ankandit, sfida për uljen e humbjeve mbetet e lartë për shkak të shpenzimeve të larta që bën kompania.

Vitin e shkuar Albpetrol shiti 46.9 milionë euro naftë, por shpenzoi 46.8 milionë euro, ku 12 milionë euro shkuan për pagat e punonjësve.

Në borderotë e kompanisë punësohen 1800 persona kundrejt numrit 500 që ka personeli i Bankers Petroleum, kompani që prodhon 10 herë më shumë naftë.

Në vite ministrat e Infrastrukturës dhe Energjisë u kanë lënë detyrë administratorëve për të rregulluar rezultatin financiar.

Që prej vitit 2018 e deri më sot në krye të kompanisë kanë qenë 10 drejtues.

Së fundi administrator i saj është emëruar Klejdi Cenomeri, i cili më parë mbante detyrën e këshilltarit të menaxherit të përgjithshëm të Bankers Petroleum.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Hidhet nga kati i katërt i banesës, humb jetën 60-vjeçari në Tiranë

Mesditën e sotme një 60-vjeçar është vetëhedhur nga kati i katërt i banesës ku banonte në lagjen Ali Demi në Tiranë. Policia bën me dije...

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

TË FUNDIT

Hidhet nga kati i katërt i banesës, humb jetën 60-vjeçari në Tiranë

Mesditën e sotme një 60-vjeçar është vetëhedhur nga kati i katërt i banesës ku banonte në lagjen Ali Demi në Tiranë. Policia bën me dije...

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...