Konviktet e Qytetit Studenti në Tiranë me kushte të mjerueshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qytet Studenti strehon 5300 të rinj, në të cilën janë 27 godina të ndara sipas gjinisë. Por kushtet në të cilat këto studentë jetojnë, janë përtej çdo standardi. Era Murati, jeton prej disa muajsh në godinën numër 3.

“Dushet i kemi në katin e parë, 3-4 dushe për rreth 100 vajza. Plus janë me orare dhe dyert nuk mbyllen. Je gjatë gjithë kohës me frikë se mos hyn dikush tjetër. Edhe në banjë dyert nuk mbyllen, nuk kanë asnjë funksion, as lavamanë, është vetëm një që shërben për mbushjen e disa fuçive”, shprehet studentja.

Ajo tregon se paguan 4600 lekë të reja në muaj por pagesa nuk justifikon kushtet.

“Mirë që ujë nuk ka, është me orar, dushet janë me orar edhe energjia elektrike janë sisteme shumë të vjetra, sikur të vendosësh diçka mund të digjet. Patëm vendosur një tharëse flokësh dhe vetëm kur mori flakë”, thotë Era Murati.

Ajo punon, por përsëri të ardhurat nuk mjaftojnë për të marrë një shtëpi me qira.

“Ne nuk kemi mundësi se kush nuk do donte të jetonte në shtëpi me qira, do ishim shumë më mirë sesa në konvikt. Në kushtet që jemi, ne e dimë ekonominë, prindërit tanë mund të jenë vetëm ne një punë dhe mezi arrijnë të na mbajnë në shkollë”, deklaron Murati.

Pas protestave të studentëve, qeveria premtoi se do të kryej rikonstruksioni i 11 konvikteve. Por duket se kjo gjë ka mbetur në letër, pasi në këto godina mungojnë dyert, uji i rrjedhshëm dhe pajisjet e higjienës.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

TË FUNDIT

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...