Indrit Sefa: Regjistrimi i emigrantëve, vullnet që nuk është zbatuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria shqiptare nuk i ka regjistruar shqiptarët që jetojnë jashtë vendit, edhe pse është bërë një ligj që në vitin 2016 për këtë.

Për këtë, Indrit Sefa, sekretar ligjor dhe zgjedhor i PD-së thotë se nuk ka pasur vullnet për t’u zbatuar.

Në emisionin Now me Erla Mëhillin, Sefa tha se procesi duhet të ishte bërë shumë shpejt, pasi pa të nuk mundësohet votimi i emigranteve.

“Është detyrim ligjor, duhet të ecte me hapa të shpejtë”, tha ai.

Sefa tha se qeveria duhet të bëjë një fushatë që shqiptarët janë vendit të regjistrohen.

“Është vullnet i cili nuk është zbatuar por për të realizuar votimin, ka nevojë për bashkërendim. E para është qeveria që duhet të veprojë, më pas KQZ-ja, e më tej vetë qytetarët”, u shpreh Sefa.

Ndërsa, Bledar Milaqi, Sekretar i Përgjithshëm i DPLSH-së tha se vota e emigrantëve nuk u realizua pasi “nuk ka bashkërendim KQZ- AKSH- gjendje civile”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

TË FUNDIT

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

IMT i shembi shtëpinë, 55-vjeçari në gjendje të dehur plagos inspektorin në Tiranë

Inspektori i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit Ilirjan Gavelli u plagos me pistoletë në bark nga shtetasi Qani Muça të premten në Tiranë. Gazetari i...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?