Vuçiç: Duhet kompromis për marrëdhënie të mirë mes serbëve dhe shqiptarëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë fjalës së mbajtur në forumin “Globsec 2022” në Bratislavë ka folur për Kosovën, duke thënë se nuk ka pse të fshehë se “duhet një kompromis për të mirën e gjithë Ballkanit”.

Sipas tij vetëm një marrëdhënie e mirë mes serbëve dhe shqiptarëve garanton paqen dhe stabilitetin e rajonit.

“Serbia është e vendosur për të vazhduar procesin dhe për arritjen e një kompromisi për një marrëdhënie të mirë mes serbëve dhe shqiptarëve”, tha Vuçiç.

Gjatë qëndrimit në kryeqytetin e Sllovakisë, Vuçiç është takuar dhe me përfaqësuesin special të BE për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak.

Presidenti serb gjithashtu folur edhe për luftën në Ukrainë ku u përpjekur që të mos e paraqesë veten si aleat të Vladimir Putin.

Vuçiç tha se Serbia ka folur qartë kur vjen puna për mbrojtjen e integritetit territorial të Ukrainës.

“Serbia nuk e ka njohur Krimenë si pjesë të Rusisë dhe nuk do ta bëjë. Ne kemi principe, do të mbrojmë të drejtën e Ukrainës më shumë se disa shtete të Perëndimit”, tha ai.

Presidenti serb tha se i ka thënë Putinin se në këtë luftë nuk ka fitore dhe humbje të plotë dhe se gjëja më e rëndësishme është paqja.

“Lufta u kushton jetën njerëzve. Mendoj se paqja është e vetmja gjë që ka rëndësi. I kam thënë Putinit se na duhet një zgjidhje sa më shpejt të që të jetë e mundur”, deklaroi Vuçiç.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?