Rriten investimet e huaja, më shumë kapital nga kompanitë ekzistuese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Investimet e huaja direkte arritën 273 milionë euro në periudhën e parë të vitit.

Të dhënat e Bankës Qendrore tregojnë se krahasuar me periudhën janar-mars të një viti më parë, investimet e huaja u rritën me 39 milionë euro, 17% më shumë.

Pjesa më e madhe e investimeve nuk janë nga kompani të reja, por nga ato ekzistuese.

Kapitali i ri që hyri në ekonominë shqiptare u tkurr me 18 milionë euro, ndërsa fitimet e shoqërive të huaja që janë riinvestuar në ekonomi u rritën me 15% duke arritur në 137 milionë euro.

Në fund të vitit të shkuar investimet e huaja kapën vlerën e 1 miliard e 31 milionë eurove.

Përfundimi i veprave madhore si gazsjellësi TAP, hidrocentrali i Devollit dhe lufta në Ukrainë do të jenë një sfidë këtë vit për ekonominë vendase në tërheqjen e investitorëve nga jashtë.

Vitet e fundit interesi për të investuar në Shqipëri ka qenë energjia, nafta dhe industria automotive.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

TË FUNDIT

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?