Çfarë mendojnë shqiptarët për reformën në drejtësi?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vetëm një në tre shqiptarë (34,5%) mendon se reforma në drejtësi deri tani ka ecur pozitivisht. Thuajse po aq janë qytetarët (31,4%) që kanë këndvështrim negativ.

Nisur nga partia që kanë votuar në 2021, rezulton se 60% e atyre që votuan Partinë Socialiste, kanë vlerësim pozitiv për rezultatet e reformës deri tani.

Mes votuesve të Partisë Demokratike në zgjedhjet e fundit, më shumë se gjysma (52,6%) i shohin negative rezultatet e reformës.

Më shumë shqiptarë e shohin pozitivisht reformën në drejtësi këtë vit (34,5%), krahasuar me një vit më parë (24,8%).

Rritja e vlerësimit për efektet e reformës në drejtësi në përgjithësi, ka prekur të gjithë shqiptarët, pa dallime partiake.

Qytetarët u pyetën edhe lidhur me kontributin e politikës për reformën në drejtësi. Pjesa më e madhe e tyre (46,9%) e vlerësojnë pozitivisht kontributin e qeverisë, si dhe neutral (49,9%) atë të opozitës.

Pozitivisht e shohin shqiptarët (52,9%) edhe rolin e ambasadores amerikane Yuri Kim ndaj reformës në drejtësi.

Gjetjet janë të vrojtimit të opinionit publik nga Barometri në Euronews Albania, kryer nga MBR dhe Data Centrum në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë në familje, në datat 23 Maj – 4 Qershor.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kurti dëshiron luftë dhe jo dialog, thotë Petkoviç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me deklaratatën e tij të...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

TË FUNDIT

Kurti dëshiron luftë dhe jo dialog, thotë Petkoviç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me deklaratatën e tij të...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...


Sondazh