Bushati: Rama synon të rekrutojë oligarkët e Kosovës për t’ia kundërvënë Kurtit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për analistin Andi Bushati takimi Rama-Kurti në Prishtinë anashkaluan çdo mosmarrëveshje duke mos folur për ‘Open Balkan’ apo çështje të tjera ku ndajnë mendime të ndryshme.

“Ne e dimë që të dy palët, nuk po them urrejtje por kanë armiqësi politike ndaj njëri-tjetrit. Situata reale është një luftë e ftohtë politike larg kartolinës së bukur që duan të na tregojnë”, tha Bushati.

Sipas Bushatit, Rama po përdor të njëjtën strategji siç ka vepruar në Shqipëri edhe në Kosovë. Analisti tha se kryeministri i Shqipërisë po kërkon të rekrutojë oligarkët e Kosovës për t’ia kundër vënë Kurtit.

Këtë tha, Bushati po synon ta realizojë përmes heqjes së tarifave doganore për bizneset e Kosovës.

“Pasi ka mbaruar punë me oligarkët e Shqipërisë, po do të rekrutojë edhe oligarkët e Kosovës për t’ia kundërvënë qeverisë së tyre”, tha analisti.

Kurse Baton Haxhiu tha se takimi ishte formal mes dy zyrtarëve pa pasur dashuri. Ai tha se “nuk ka pasur hipokrizi, qëndrimi ndaj Open Balkan është i qartë”.

“Nuk ka pasur hipokrizi, por ka pasur dallime”, tha Haxhiu duke shtuar se qeveria Kurti është një ndër qeveritë më të dobëta të Kosovës në lidhje me marrëdhëniet me Shqipërinë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës, ku një grup muxhahedinësh protestuan dhe kërkuan largimin...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

TË FUNDIT

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës, ku një grup muxhahedinësh protestuan dhe kërkuan largimin...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?