Shkodra pikë e nxehtë kanabisi, në pak ditë zbulohen dhjetëra parcela

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkodra duket se do të jetë një hot/spot për këtë vit sa i takon kultivimit të kanabisit. Historikisht një zonë me risk, në vetëm pak ditë në këtë qark janë zbuluar dhjetëra parcela.

Krehja e zonës nga policia e Shkodrës, ka bërë që në këtë qark të konstatohet rritje e kultivimit të kanabisit në tokë të hapur.

Në fshatin Vallas policia lokale arrestoi 6 persona, sekuestroi 246 kg kanabis dhe asgjësoi qindra bimë në proces tharje e të mbjella.

Organizatorët e parcelave dhe rekrutuesit e punonjësve Admir Selgjekaj e Arian Popa u shpallën në kërkim bashkë me 6 persona të tjerë.

Pak ditë më parë policia e Shkodrës zbuloi disa parcela edhe në Velipojë për të cilat përfunduan në pranga 4 efektivë për shpërdorim detyre.

Edhe fluturimet e para të Guarda Di Financa janë fokusuar në zonën veriore të vendit e cila klasifikohet me risk.

Burime nga policia bëjnë me dije për Euronews Albania se në rastet e konstatuara deri më tani është vënë re se trafikantët po përdorin farën 3-mujore, e cila ka prodhim më të ulët por korret më shpejt.

Sipas raportit të prokurorisë, gjatë vitit 2021 në vend u rrit me 10 % numri i procedimeve për kultivim kanabisi, në krahasim me 2020-ën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Liga e Konferencës, Ballkani fiton me përmbysje në Shkup

Skuadra e Ballkanit ka fituar me rezultatin 2-1 në transfertë përballë Shkupit, duke hedhur një hap të rëndësishëm drejt grupeve të Ligës së Konferencës. Kampionët...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

TË FUNDIT

Liga e Konferencës, Ballkani fiton me përmbysje në Shkup

Skuadra e Ballkanit ka fituar me rezultatin 2-1 në transfertë përballë Shkupit, duke hedhur një hap të rëndësishëm drejt grupeve të Ligës së Konferencës. Kampionët...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?