Vuçiç paralajmëron bojkot të Samitit BE-Ballkani Perëndimor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të enjten më 23 qershor në Bruksel pritet të mbahet Samiti BE – Ballkani Perëndimor.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se ende nuk ka vendosur nëse do të marrë pjesë.

Vuçiç tha se do të konsultohet me liderët e Open Balkan dhe qeverinë serbe për këtë çështje.

“Do të pres të konsultohemi në kuadër të Open Balkan me zotin Rama dhe zotin Kovaçevski. Do ta konsultoj dhe qeverinë. Pastaj do të sjellim vendim, nëse do të shkojmë në Bruksel dhe cili do të jetë pozicioni ynë”, tha Vuçiç.

Ai ka shtuar se është shumë i interesuar për të mësuar se çfarë do të ndodhi në këtë samit, pasi do të përcaktojë arkitekturën e Evropës.

Presidenti serb tha se ajo mund të jetë dita më e rëndësishme në 10 vitet e fundit në nivel evropian.

“Më intereson shumë si do të duket kjo të enjten, sepse në bazë të asaj do të mund të nxjerrim përfundime se si do të jetë arkitektura e Evropës. Ndoshta dita më e rëndësishme dhe më interesante në 10 vitet e fundit në nivel evropian”, shtoi lideri serb.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut pritet të vendosë të martën nëse do të marrë pjesë në samitin që do të mbahet në Bruksel, ndërsa qeveria e Shqipërisë ende nuk ka bërë të ditur cili do të jetë qëndrimi i saj.

Konferenca e nivelit të lartë me Ballkanin Perëndimor do të mbahet një ditë para sesionit të Këshillit të BE-së 23-24 qershor që pritet të vendosë për integrimin e vendeve të rajonit.

Shqipëria dhe RMV presin hapjen e negociatave, gjë e cila kërkon heqjen e vetos nga Bullgaria, kurse Kosova pres liberalizimin e vizave.

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

TË FUNDIT

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...