Boritë shurdhuese, ndër shkaktarët kryesorë të ndotjes akustike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Me t’u ndezur drita jeshile, shoferët janë gati t’i bien borisë. Kjo zhurmë në Shqipëri nuk njeh limit në asnjë orë të ditës.

Sinjalizimi zanor është i ndaluar në qendrat e banuara, prandaj në hyrje të Tiranës duhet të ketë tabela ku thuhet se rënia e borisë është e ndaluar. Tabela të tilla nuk ka në asnjë hyrje të Tiranës.

Kodi rrugor parashikon se boria lejohet të përdoret vetëm në raste rreziku. Për ekspertët ka një mungesë të theksuar të kulturës rrugore, prandaj dhe ligji nuk zbatohet.

Zhurma që vjen nga boritë e makinave mbetet kështu një nga shkaktarët kryesorë të ndotjes akustike.

“I bien vend e pa vend dhe është i vetmi vend që nuk ka ndonjë dënim për zhurmat,” – u shpreh një qytetar.

“Janë shqetësuese në raste të veçanta kur nuk e kam mendjen,” – tha një tjetër.

Në kodin rrugor thuhet se çdokush që përdor borinë përtej përjashtimeve duhet të ndëshkohet me gjobë nga pesëqind deri në dy mijë lekë. Por në realitet shoferët nuk shqetësohen aspak, sepse kontrollet për këtë shkelje duken të pakta.

Euronews Albania ka pyetur policinë e shtetit sesa gjoba kanë vendosur për këtë shkelje por nuk ende nuk ka asnjë përgjigje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

TË FUNDIT

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...