Liderët e Open Balkan të zhgënjyer me BE: Mekanizimi i zgjerimit, i deformuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri RMV, Dimitar Kovaçevski u shprehën të zhgënjyer nga samiti i BE në Bruksel.

Kryeministri Rama tha se Shqipëria ka tetë vite që pret t’i hapen zyrtarisht negociatat.

“Më lini të shpreh keqardhjen e thellë për BE, më vjen keq për ta dhe shpresoj të mund t’i ndihmojmë. Unë u përpoqa që të them ca gjëra në takim dhe do të ndaj me ju disa prej tyre se nuk dua të marr aq kohë sa u mor në takim. Mishel na tha se kishim 3 minuta, unë u thashë se mund të kishte thënë edhe 30 sekonda nëse do kishin mbajtur fjalën. U thashë se ndihesha mirë dhe keq duke qenë me ta, ndihemi mirë se jemi europianë dhe ndihem keq se ne ende nuk mund të jemi këtu si evropianë”, tha Rama.

Ndërsa Kovaçevksi u shpreh se qytetarët e Maqedonisë së Veriut meritojnë të trajtohen më shumë respekt.

“Ne shprehëm pakënaqësinë e qeverisë dhe popullit tonë me procesin e negociatave. Ka 18 vjet që RMV është kandidate, në 2020 Këshilli Evropian mori vendimin për nisjen pa kushte të negociatave dhe sot ende nuk kanë nisur. Kjo është goditje serioze e besueshmërisë së BE, vendi ynë nuk mund të jetë i ngecur në këtë situatë sepse një vend i vetëm bllokon rrugën tonë”, u shpreh Kovaçevksi.

Edhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç shprehu mbështetjen për Shqipërinë dhe RMV, negociatat me të cilat siç tha duhet të ishin çelur me kohë.

“Sot Serbia ishte mjaft mbështetëse për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe RMV, por sërish nuk ndodhi gjë. Mendoj se Shkupi dhe Tirana e meritonin nisjen e procesit të negociatave, është diçka e nevojshme se të dyja vendet kanë përmbushur të gjitha kërkesat dhe qytetarët e dy vendeve e meritojnë këtë”, tha Vuçiç.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

  1. Ore keta proruset skane kufij. Eshte gjithmone faji i europes. Spunojne as gjysem sekondi per njerezit qe i kane zgjedhur dhe vazhdojne me demagogji staliniste

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...