Sot dhe nesër mbahet samiti i BE-së në Bruksel

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Liderët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen këtë të enjte në Bruksel për të diskutuar për dhënien e statusit të vendit kandidat, Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë.

Takimi i sotëm midis lidërve, në të cilin do të marrin pjesë edhe ata të Ballkanit Perëndimor do të fillojë në orën 09:30 në ndërtesën e Këshillit të Europës, sipas agjendës së publikuar.

Në orën 11:30 pritet të ketë një konferencë për shtyp të kreu të Këshillit të Europës, Charles Michel.

Ndërsa, 30 minuta më pas, kryeministri shqiptar Edi Rama, homologu maqedonas, Dimitar Kovaçevski dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç do të zhvillojnë një konferencë të përbashkët për mediat.

Më pas, në 15:30 do të ketë diskutime me presidenten e Parlamentit Evropian Roberta Metsola në lidhje me kandidaturat e Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë.

Dita e dytë e samitit do të fokusohet në çështjet e eurozonës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

TË FUNDIT

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021

Gjatë vitit 2021 janë larguar nga Kosova 42 mijë e 728 qytetarë. Rritje më të madhe të emigrimit ka shënuar komuna e Gjilanit me 4...