Shqiptarët blenë 3 mld € prona, vetëm 30% përmes kredive, pjesa tjetër ‘cash’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptarët kanë blerë 3 miliardë euro pasuri të patundshme gjatë vitit të shkuar.

Të dhëna zyrtare ekskluzive për Euronews Albania tregojnë se 1/5 e prodhimit kombëtar të vendit është përqendruar në sektorin e shit-blerjeve të pasurive të patundshme.

Edhe pse tregu i investimit në ndërtim është rritur në shifra të tilla, financimi i blerjes së shtëpive përmes kredive bankare gjatë vitit të shkuar është bërë vetëm në 30% të rasteve, pjesa tjetër rezulton të jetë në formën e “cash”-it ose kursimeve bankare.

Tregu i pasurive të patundshme është pompuar shumë vitet e fundit si në anën e ofertës edhe në atë të kërkesës. Shohim shumë të mëdha parash që janë investuar në ndërtim të cilat vijnë nga burime jo formale.

Për ekspertin Zef Preçi, rritja e parave ‘cash’ në blerjen e pronave ka sjellë një tendencë të re sociale: pasuritë nuk po blihen nga shtresa e mesme dhe intelektualët, por zyrtarët e korruptuar dhe grupet kriminale.

“Nuk janë më blerës shtresa e mesme dhe ata që kursejnë, por zyrtarë që përfitojnë, një pjesë e korruptuar e tyre, bizneset që kanë pasur rritje dhe pjesa më e rëndësishme janë pjesëtarët e aktiviteteve kriminale”, thotë Zef Preçi, drejtor i qendrës për kërkime ekonomike.

Flukset e parave ‘cash’ që qarkullojnë në ekonominë shqiptare arritën në 3 miliardë euro në fund të prillit të këtij viti duke pësuar një rritje me bazë vjetore në nivelin e 130 milionë eurove.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

TË FUNDIT

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...

Ministritë ‘zgjidhin’ qeset; s’ka më mësim me turne, investime edhe Shëndetësia

Viti shkollor që do të nisë në shtator nuk do të ketë më mësim me turne. Të paktën ky është angazhimi i Ministrisë së...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?