Objektivi i G7-s, presidenti Biden kërkon ndalimin e arit nga Rusia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Misioni i Joe Biden në Evropë do të jetë forcimi i aleancës kundër Rusisë. Presidenti amerikan dhe liderët e G7-s planifikojnë të njoftojnë ndalimin e importit të arit nga Rusia, ka bërë të ditur një burim nga Shtëpia e Bardhë, që ka folur në kushte anonimati. Ari është malli i dytë më i eksportuar nga Rusia pas energjisë.

Ndërkohë, me parulla, tullumbace të ngjyrosura dhe duke bërtitur kundër luftës, por edhe për mbrojtjen e klimës, disa mijëra persona marshuan në rrugët e Mynihut, në shenjë proteste kundër samitit të G7-s, që mbahet nga 26 deri më 28 qershor në kështjellën Elmau, në alpet bavareze.

“Protestoj sepse ajo që G7-a po planifikon nuk është në interes të klimës dhe qytetarëve. Ata pritet të bëjnë më shumë propagandë, të integrojnë shtete të tjera në ideologjitë dhe strategjitë e tyre. Ne duhet të luftojmë kundër kësaj”, shprehet një qytetar.

Aktivistët e Greenpeace ngjitën malin Vaksenshtajn në afërsi të lokalitetit Garmish dhe vendosën atje një simbol gjigant të paqes, i përbërë nga pishtarë me flakë, përcjellë me mesazhin se kush do paqe duhet të heqë dorë nga karburantet fosile.

Ndërkohë, një organizatë joqeveritare projektoi imazhin e liderëve të G7-s në një pistë të vogël skish në Garmish, ku grupi do të takohet të dielën, në përpjekje për ta kthyer vëmendjen e samitit tek uria globale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive pas 2 vjetëve...

TË FUNDIT

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive pas 2 vjetëve...

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 11 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?