Bushati: Përjashtimi i Bashës nga protesta, gabim politik i Berishës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Andi Bushati e konsideron si një gabim politik, deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha i cili këshilloi ish-kryedemokratin Lulzim Basha, që të mos jetë i pranishëm në protestën e 7 korrikut.

Në emisionin “Shock” në “Euronews Albania”, Bushati tha se kjo deklaratë mund të ndikojë negativisht te njerëzit dhe vjen në një moment kur Berisha ka shpallur edhe hapjen e PD-së.

“Mund të quhet një deklaratë e sinqertë e Berishës, megjithëse sinqeriteti dhe Berisha rrallë shkojnë paralel me njëri-tjetrin. Por nga ana tjetër, është një deklaratë e gabuar. E sinqertë sepse dihet që përkrahësit e Berishës dhe ata të paktë të Bashës dihen që nuk shkojnë.

Por them e gabuar politikisht, në një moment kur Berisha po shpall hapjen, ku po thotë që në këtë protestë ne do ngremë frontin e shpëtimit të Shqipërisë nga një rrezik kombëtar, në një moment kur thotë le të jetë shoqëria civile. Të duash të ngresh këtë ansambël që është shumë më i madh se një pari poltike apo se PD-ja dhe ndërkohë t’i japësh njerëzve sinjalin që ne edhe me njëri-tjetrin nuk e kemi gjetur fjalën, atëherë kjo krijon një mesazh të dyfishtë”, theksoi Bushati.

Ndërsa, analisti Baton Haxhiu deklaroi se Berisha ka për qëllim që me protestën e 7 korrikut, të paralamërojë kryeministrin Edi Rama se nuk do të ketë qetësi gjatë qeverisjes së tij.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

TË FUNDIT

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?