Konsensusi ndërkombëtar për amnistinë, Ibrahimaj: Jemi në fazë diskutimesh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria nuk ka marrë një miratim nga institucionet e Bashkimit Europian dhe njësia e Këshillit të Europës kundër pastrimit të parave Moneyval për projektligjin “Për Amnistinë Fiskale”.

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj tha se drafti u është prezantuar institucioneve ndërkombëtare por është ende në fazë diskutimi.

“Jemi ende në fazë diskutimi. Nuk ka një miratim nga këto institucione, por jemi duke u konsultuar me to”, tha Ibrahimaj.

Financat nuk e kanë ende një vlerësim se sa do të jetë pasuria që pritet të formalizohet nga nisma e amnistisë fiskale, por një studim po bëhet në bashkëpunim me bankën qendrore duke marrë si indikatorë paranë jashtë bankave.

“Nuk ka një faturë ende, por po e vlerësojmë bashkë me Bankën e Shqipërisë duke marrë në konsideratë vlerën e parave jashtë bankave në ekonomi”, theksoi ministrja.

Në fund të majit, paraja në qarkullim jashtë kanale zyrtare kapi vlerën e 3 miliardë eurove duke u rritur me 130 milionë euro krahasuar me një vit më parë.

Përveç draftit të amnistisë, financat po punojnë për rishikimin e buxhetit të këtij viti dhe në fokus të tij do të jetë zgjatja e paketës së rezistencës për shtresat në nevojë, të cilët marrin mbështetje financiare prej 3 mijë lekë të reja në muaj për përballimin e rritjes së çmimeve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?